Açık Alan Serinletme Ve Soğutma Sistemi : ( MİSTİNG SİSTEM):

Bilindiği üzere yaz aylarında özellikle sıcaklığın fazla olduğu, tropikal iklimin hakim olduğu ve nem oranının yüksek olduğu bölgelerde dışarıda ya da evde oturmak dayanılmaz bir hal almaktadır. Yaz aylarında kafe işletmecileri ise bu sebeple bazı sıkıntılar yaşamaktadır. Her ne kadar iç mekan için klimalar kullanılsa da dışarısı için aynı sistem kullanılmamaktadır. Bu durumda ise devreye Açık Alan Serinletme Ve Soğutma Sistemleri girmektedir. Açık Alan Serinletme Ve Soğutma Sistemleri olarak en fazlaca tercih edilen sistem halk arasında Buhar Üflemeli Vantilatör olarak ta bilinen Duvar Tipi Sanayi Vantilatörle yapılan sistemdir. Duvar Tipi Sanayi Vantilatörlere bağlanan yardımcı aparatlarla verilen buhar formatında ki su Vantilatör yardımı ile en uç noktalara bile ulaşarak ortamın daha çabuk ve dengeli soğumasını sağlamaktadır.

Açık hava da soğutma yapabilmek için klima kullanmak küresel ısınmaya dur demeye çalışmak olduğu için gereksiz masrafa girmektedir. Püskürtmeli vantilatörlerin avantajları arasında başı çeken özellik ise kurulum ve işletme maliyetinin Açık Alan Serinletme Sistemleri için oldukça uygun bir maliyet olarak karşımıza çıkmasıdır. Ayrıca cihaz üzerinde bulunan püskürtme ayar süresi ile cihazı istediğiniz zaman istediğiniz kadar çalıştırabilmektesiniz ve sonrasında zamanı dolduğunda kendi kendine kapanmaktadır. Ayrıca serinletmek için kullanılan püskürtücü ucu istediğiniz zaman çıkartarak sadece vantilatör etkisinden faydalanabilirsiniz. Püskürtme işleminde kullanılan suyu ise ayrı olarak doldurmanıza gerek yoktur. Evinizde kullanmış olduğunuz şehir şebeke suyuna bağlanan sistem böylece bitmeyen bir su püskürtme kapasitesine sahiptir. Kullanmış olduğu 220 voltluk elektrik enerjisi ile de az bir elektrik tüketmektedir. Ayrıca bahçenizdeki oturma alanınıza serinlemek amacı ile püskürtmeli vantilatör taktırarak sivrisineklerin ve uçan diğer haşerelerin oturma alanınıza gelmesine engel olabilirsiniz ve böylece kaşınmadan gün boyu bahçe keyfi yaşayabilirsiniz. İstenildiği takdirde püskürtme alanını hoş koku yayması için esans da ekleyebilirsiniz ki bahçenizde bir yandan serinlerken bir yandan da hoş kokular eşliğinde dostlarınızla vakit geçirebilirsiniz.

MİSTİNG SİSTEM NEDİR ?

Açık Alan Serinletme sistemlerinde tüm Dünya da kullanılan en etkili sistem Açık Alan Serinletme sistemi ya da diğer adıyla Misting sistemdir. Bu sistem suyu Yüksek Basınç Pompası yardımı ile parçalayarak micron değerlerindeki Nozullardan pülvarize biçim de dış ortama salma işlemidir. Yüksek Basınçla itilen su Sıcak ve Kuru hava ile karşılaştığında buharlaştırmayı gerçekleştirmek için dışarıda ki kuru ve sıcak havayı emerek ortamda ısı düşüşüne sebep olur.

Isı emişi ortamın sıcaklığı ve nem oranı ile doğrudan bağlantılı olup ortam sıcaklığı ne kadar yüksek ve nem oranı ne kadar düşük ise o oranda serinletme verimli hale gelir. Misting sistem  sıcaklığın düşürülmesi dışında havayı yumuşatmakta , homojen ve temiz hava sağlamanın haricin de oluşturduğu sis perdesi sayesin de sinek ve kanatlı haşerelerin sisleme bölgesine girmesini engellediği gibi yaşamasınıda azaltmaktadır.

SİSTEMİN AVANTAJLARI NELERDİR.

Açık Alan Serinletme Sistemi ortamın sıcaklık değerlerine ters orantılı olarak çalıştığından sıcaklık değeri yükseldiğinde hissedilen serinlik ve ferahlık oranı daha yükselecektir. Mevcut ısı derecesine bağlı olarak ortamda 12 – 20 Santigrad derece arasında ısı düşüşü yaşanır.
Sistem uygulanacak alanlar da Vantilatörler ile beraber kullanıldığın da harici bir hava akımı oluştururarak serinletme sürecini hızlandırıp evaporatif soğutma yapacaktır.
Sistem şebeke suyu ve şebeke gerilimi ile çalıştığından bakım ve işletme giderleri çok düşüktür.
Sistem sayesinde çok küçük boyutlara gelen su tanecikleri havada asılı kalan toz partiküllerine yapışarak yere düşmesini sağlar, böylece daha temiz ve yumuşak bir hava akımı sağlar.
Çevreden ortama gelen veya ortam içerisinde bulunan nahoş kokuları engeller
Sistem, ısının düşürülmesi dışında havayı yumuşatmakta , filtre etmekte ve oluşturduğu sis perdesi sayesinde sinek ve kanatlı haşeratların sisleme alanına girişini ve yaşamasını engeller.
Ortamda ki ısıyı düşürürken insanlar ve cisimler üzerinde ıslaklık hissi vermez.

Açık Alan Serinletme Kullanım Alanları:

Açık Alan Serinletme sistemleri  kullanım alanlarını şöyle sıralayabiliriz;

Cafe ve Restaurantların Açık alanlarının Serinletilmesinde

Bahçe ve Kamelyalarınız Serinletilmesinde

Miting ve Konser alanlarının serinletilmesinde

Hayvan ahırlarının serinletilmesinde

Soğuk hava depoları nemlendirmede

Meyve ve sebze reyonları sisleme ve nemlendirmede

Balık reyonları sisleme ve nemlendirmede

Toz ve Koku bastırmada

Atık su ve arıtma tesisleri

Antreman sahalarını serinletme

Tekstil ve boya nemlendirme

Mantar üretim tesisteri nemlendirme

Sera ve Bahçelerde Nemlendirmede

Whatsapp Hattı
Merhaba